Podporované zaměstnání
Za naše služby nebudete nic platit.
Podpora probíhá na schůzkách v Rytmusu, přímo na pracovišti nebo tam, kde to zrovna potřebujete.
Pořádáme skupinová setkání- Job kluby, kde si povídáme o tom, jak najít práci. (otázka pro Evu, zda to nechat, když to prakticky neděláme).
S naší podporou se můžete naučit
- Najít si práci
- Pracovat
- Jedna s úřady
Jak úspěšně najít práci
Příběhy dobré praxe
Využívání služby
1. 2. – 8. 6. 2011
Zaměstnání
pracovní smlouva - pomocné kuchařské práce v projektu Alternativní jídelna v centru Chrudimi
Příběh
Paní Marta žije v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech a Rytmus Chrudim oslovila, protože chtěla změnit práci. Byla rozhodnutá, že chce pracovat jako pomocná síla v kuchyni.
Během schůzek s pracovní konzultantkou pracovala Marta na sestavování svého životopisu pomocí počítačového programu Stepping Stones, určeného pro lidi, kteří nečtou. Učila se, jak oslovovat zaměstnavatele, připravovala se na otázky, které jí může zaměstnavatel položit, ale také sdělovat svoje přání a rozhodovat se.
Když pracovníci nově otevírané alternativní jídelny oslovili Rytmus Chrudim o.p.s. s nabídkou zaměstnání pro lidi se zdravotním znevýhodněním, projevila Marta zájem o práci pomocné síly v kuchyni a zapojila se spolu s ostatními do výběrového řízení.
Po nástupu do práce pomohla Martě pracovní asistentka s trénováním cesty do práce a z práce, s obsluhou mobilního telefonu, s vyřízením vstupní lékařské prohlídky, pročtením pracovní smlouvy.
Marta v jídelně pracuje již čtvrtý měsíc. V práci krájí, strouhá, čistí zeleninu, ovoce a další potraviny, obsluhuje myčku, udržuje pořádek, v případě potřeby sama nabídne svou pomoc i při dalších činnostech. V práci je spokojená a nic by v ní nezměnila.
Paní Marečková, zaměstnavatelka: „S Martou nebyly v práci žádné problémy, bylo zřejmé, že má zkušenosti s prací v kuchyni. Jsme s ní spokojení.
MAMKA SI NEDOKÁZALA PŘEDSTAVIT, ŽE BYCH MOHLA PRACOVAT
Slečna Anna se obrátila na Rytmus, protože si chtěla najít práci. Nebaví ji být doma a naopak je pro ní příjemné trávit čas mezi lidmi. „Mamka si nedokázala představit, že bych mohla pracovat, ale nechala rozhodnutí na mě a podporovala mě,“ říká slečna Anna. Pracovní konzultantka pomohla slečně Anně se sepsáním životopisu, s vyhledáváním inzerátů, s vytipováváním a oslovováním zaměstnavatelů, s doprovázením na pohovory.
Po dvou měsících se úsilí vyplatilo a slečna Anna získala práci jako uklízečka v bance. Na pracovišti měla pracovní asistentku, která jí pomáhala vytvořit systém v činnostech a naučit se je dělat tak, aby byl zaměstnavatel spokojený.
Brzy ale došla k názoru, že jí tato práce nevyhovuje, protože musí stihnout hodně činností v krátkém čase. Rozhodla se proto skončit a s pracovní konzultantkou hledat dál. Po vytipovávání, oslovování dalších zaměstnavatelů a absolvování dalších pohovorů se nakonec podařilo najít pro slečnu Annu práci v restauraci blízko jejího bydliště. Jejím hlavní úkolem je udržovat čistotu a pořádek venkovní zahrádky a také pomáhat v restauraci s tím, s čím je zrovna potřeba. Dochází tam každý všední den na dvě hodiny.
Pracovní asistenci využila jen v začátcích, dokud nové prostředí pořádně nepoznala. Teď už pracuje zcela samostatně, a pokud potřebuje, obrací se na své kolegy. „Dát slečně Anně šanci a zaměstnat jí není přínosem jen pro ni, ale rozhodně i pro nás, ostatní zaměstnance,“ zhodnotila jedna z kolegyň.
Na koho se obrátit

